19.6.07

Busan: Soul a ještě něco navíc


autor:
Michal Vodrážka

Busan je s „pouhými“ 3,7 miliony obyvatel druhým největším městem Jižní Koreje. Na rozdíl od Soulu leží město přímo u moře, takže se po skončení pracovní doby či studia můžete vyrazit zregenerovat na některou z pláží, nebo se jentak procházet podél místy skalnatého pobřeží.

Jak je patrné již z titulku, já osobně mám Busan raději, než Soul. Proč tomu tak je, se vám pokusím vysvětlit na následujících řádcích.

Proč je Busan zajímavější než Soul?

První věc, kterou najdete v Busanu a v Soulu byste ji hledali marně, je největší most Korejského poloostrova na fotce viditelný v oparu na horizontu.

Korejská Copacabana

Haeundae je nejoblíbenější pláží v Koreji. Její název v překladu znamená “útes, moře a mraky” a pochází z 9. století, kdy ho do jedné ze skal na jihu poloostrova vyryl krásou místa unešený básník a učenec Choe Chiwon. S jeho nadšením nelze než souhlasit! Místní moře a pláže jsou navíc, i přesto že Busan je jedním z největších přístavů světa, velmi čisté.

Ještě malá poznámka ke slůvku: „nejoblíbenější“. Tohle slovo aplikované na podmínky přelidněné Koreje znamená, že během víkendů či letníc
h prázdnin pláž nejen obrazně, ale také fakticky naplňuje obsah sousloví „hlava na hlavě“. Italské Bibione či pražský plavecký bazén v Podolí jsou v porovnání s Haeundae i v době největšího náporu „vodomilů“ velice poklidnými vesnickými koupáky.

Příjemně strávit čas můžete na pláži i v noci. Nejen Soul usíná se svítáním...


A jestli nejste příznivci masového prefabrikovaného turismu, nezoufejte! Busan nabízí i klidnější a ne tak „profláknutá“ místa. Pláž Haeundae není nejoblíbenější proto, že by byla jedinou pláží ve městě. Místním metrem můžete dojet na minimálně pět dalších méně zalidněných pláží, na nichž si koupání v relativní „osamělosti“ užijete sdostatek.

Historické památky a jiné atrakce

Busan, pravda, nemá královské paláce jako sídelní město panovníků Soul, ale i tak si milovník historie přijde na své. Za návštěvu stojí například pevnost Geumjeong Sanseong, která byla po invazích Japonců a Mongolů vybudována na začátku 18. století na hoře Geumjeongsan. Na horu můžete vystoupat po svých, nebo se nechat vyvést lanovkou, která není ani drahá, ani přecpaná. Vyhlídka stojí za to. Pokud máte chuť na delší procházku, můžete dojít na druhý konec pevnosti. Tam již od 7. století stojí chrám Beomeosa, kde v době největšího rozkvětu žilo přes tisíc mnichů.

Za návštěvu stojí i Busan museum se zajímavými archeologickými vykopávkami. Pro příznivce moderního umění se nabízí muzeum věnované témuž a nechybí ani 120m vysoká Busan Tower s vyhlídkou na metropoli (pozn. Martin Vlnas: v porovnání se soulskou N Tower jde o takové nedochůdče).

Taejongdae

Mám moc rád moře, a proto mě Taejongdae učarovalo. Jde o jeden ze skalnatých výběžků lemujících pobřeží, na nemž se Busan rozprostírá. Posuďte sami.

Za dobrého počasí lze zahlédnout i japonský ostrov Tsushima. A pokud by vám Japonsko na dohled nedalo, můžete popojet metrem o pár stanic dál, naskočit na tryskovou loď (v anglickém originále jet-foil) a za hodinku už si na Tsushimě můžete pochutnávat na pravém japonském suschi.

0 comments: